Modell festési tapasztalatok Weinert festékkel

Festékek fém modellekre

Közismert, hogy a szokásos modell festékeket alapvetően műanyag makettek, esetleg modellek festésére fejlesztették ki. Szinte egyik sem tapad jól fémekre, bár a szintetikus festékek egy ebből a szempontból kicsit jobban szerepelnek, mint a vizes higítású akrilfestékek.

Különösen kedvezőtlen alapanyag ilyen szempontból az alpakka, erre még rosszabb a festékek tapadása, mint pl. rézre vagy vasra. A másik problémás alap a fehérfém, amiből öntvényeket szoktak készíteni (pl. Model Loco). Kicsit javít a helyzeten, ha az alpakka lemez felületét a festés előtt megmaratjuk, akkor jobb a tapadás, de csodát ettől sem lehet várni, különösen nem az éleknél, peremeknél. Fehérfémmel ezt sem lehet megtenni.

Sokat segít viszont az alapozás. Ipari vagy barkács felhasználásra gyártanak speciális fém alapozókat, amelyek a felhordás után kicsit megmarják a fém felületét és így jobban tapadnak rá (cink-kromátos alapozók). Sajnos a tapasztalatok ezekkel nem voltak kedvezőek. Egyrészt mint minden barkács festék csak viszonylag vastag rétegben voltak felhordhatók. Másrészt mivel nem légecsetelésre készültek, hamar eltömték a légecset apró fúvókáját, kínszenvedés volt velük a munka.

Emiatt már régen keresek olyan modellfestéket, amit kifejezetten fém modellekhez ajánlanak. Ilyennek ígérkeznek az oldószeres akril festékek. Ezek kevésbe ismertek, mint az általánosan használt szintetikus festékek (enamel) és a vizes higítású akril festékek, de nem új termékek. Nálunk is már legalább 20-30 éve kapható az Akrilán lakk spray, egy ilyen oldószeres akril festék. Ez azonban nem alkalmas modell festésre, mert a szórófeje nagyon durva, lehetetlen feladat vele vékony réteget felvinni. Emellett színtelen lakk, nem festésre való. Szintén ilyen anyagúak a Tamiya spray festékek. Ezek modell festésre készültek, de a tapasztalataim szerint igen nehéz szép, vékony réteget fújni velük. Emellett csak meghatározott színekben állnak rendelkezésre, mivel spray, nem lehet tetszőlegesen színt kikeverni velük. A harmadik, ugyancsak régebben létező oldószeres akril modellfesték a Gunze "Mr. Color" festék sorozata. Nem tévesztendő össze a Gunze "Hobby Color" sorozattal, ami vizes higítású akril festék! Sajnos a "Mr. Color" festékeket egy idő óta Európában nagyon nehezen lehet beszerezni, a kereskedők a "Hobby Color" festékeket ajánlják helyette.

Lehet viszont kapni a Gunzétól a "Mr. Metal Primer" alapozót, ami egy oldószeres akril lakk. Ezzel is tettem próbát, de az eredmény nem volt kielégítő. A lakkot csak a saját Gunze higítóval lehet higítani, nem egészen világos, hogy milyen mértékben. A dobozra nem volt ráírva, ki kellett kísérletezni. A legnagyobb problémát az jelentette, hogy színtelen lakk lévén nagyon nehéz szemmel megítélni a réteg vastagságát. Megtörtént, hogy annyira vastag lett az alapozó lakkréteg, hogy teljesen kitöltötte a teherkocsi modell léceinek a rését, de ez csak jóval később, a fedőfesték felhordása után lett látható. Természetesen le kellett maratni az egészet és újrafesteni a modellt. Emellett a festés nem lett lényegesen tartósabb, mint alapozás nélkül.

Weinert

A német Weinert cég neve nem ismeretlen az igényes vasútmodellezők előtt. A cég széles skáláját kínálja a különböző apró kiegészítőknek, szerelvényeknek. Ezek többnyire maratással vagy fém öntéssel készülnek. Árulnak teljes gőzmozdony modell kiteket is, elég borsos áron. Még ennél is sokal többe kerül, ha készre összeépítve akarjuk ezeket beszerezni.

Weinert korábban is kínált festékeket. Régebben egy kuriozítást, alkoholos higítású festéket árultak. Később különféle festék gyártó cégek termékeit terjesztették. 5-6 évvel ezelőtt vezették be az oldószeres akril festékeket, amiket a saját nevük alatt forgalmaznak. Természetesen nem Weinert maga gyártja a festékeket, de nem sikerült kideríteni, hogy ki is a gyártó.

A Weinert festék alaptulajdonságai

A Weinert festékek - ahogy arról szó volt - oldószeres akril festékek. Érdekes módon egészen más szagúak ("másképp büdösek"), mint a Gunze vagy Tamiya festékek. Csak a saját oldószerükkel higíthatók, ami egyes Internetes hozzászólások szerint nem más, mint butilacetát. Persze hiába tudjuk ezt, viszonylag kevesen tudnak csak ilyen oldószert máshol olcsón beszerezni és ha mégis, mit kezdenénk az iparban szokásos több literes kiszereléssel? A gyár légecseteléshez 1:2 arányban való higítást ajánlja, de mint arról később szó lesz, ezt az ajánlást ne kövessük!

Weinert árul a fedőfestékek mellett alapozót is. A gyári dokumentációk szerint ez hasznos a fém modellekhez. A gyári kiadványokban az alapozó színe világos bézs, a nekem szállított alapozó viszont világos kékesszürke volt.

A Weinert festékeket a RAL számozás szerinti színekben árulják, ami nagy előny a többi modellfestékkel szemben, amelyeknél külön kutatás tárgya lehet, hogy az egyes fantázianevek milyen színeket rejtenek. Persze nem készítenek az összes RAL kódnak megfelelő színt, főképp a német-osztrák-svájci vasúti színeket gyártják. Ez azt is jelenti, hogy a magyar vasúti színeket magunknak kell kikeverni. Jóllehet a RAL kód elvileg egyértelműen meghatározza a színt közismert, hogy a gyártók festékei ettől esetenként többé-kevésbé eltérnek. A német Internetes fórumok hozzászólásai szerint a Weinert színek elég pontosan követik a hivatalos, színkártyákon bemutatott RAL színeket.

Sajnos a Weinert festékeket nem könnyű beszerezni. Nálunk tudomásom szerint sehol sem kapható, Nyugaton is csak kevés modellbolt tartja a készletében. Meg lehet rendelni vagy a gyár saját képviseletétől vagy Internetes kereskedőktől. Számítsunk borsos csomagküldési költségekre!

A Weinert festékeket 25ml-es üvegecskékben szállítják, a csavaros fedél menete illeszkedik több légecset fedeléhez is. Ez persze csak arra jó, hogy a kifogyott festékes üvegeket később felhasználhatjuk légecseteléshez is, hiszen a higítatlan festék nem alkalmas légecsetelésre, tehát a boltban megvásárolt üveges festéket nem csavarhatjuk egyszerűen rá a légecsetre. Egyes színek, mint a fekete és a piros kaphatók nagyobb, 100ml-es kiszerelésben is. Az alapozó is kapható ebben a mennyiségben, de azt nem üvegbe, hanem fémdobozba csomagolták. A higító 100ml-es üvegben kapható.

Festés a Weinert festékkel

Először alapozó nélkül próbálkoztam. A festés jól sikerült, de az öröm nem tartott sokáig, mert az élek mentén, kiszögelléseknél a festék száradás után lepattogzott. Így aztán a festéket le kellett szedni - fékolajban simán lejön - és be kellett szerezni az alapozót.

Végül is sikerült a modelleket befesteni és emellett gazdag tapasztalatokra szert tenni. Itt egy felsorolás ezek közűl:


Mivel ez alkalommal nem kellett maszkolni, azzal kapcsolatos tapasztalatokról nem tudok beszámolni. Lényeges lenne pedig tudni, hogy mennyire érzékeny a maszkoló szalag eltávolítására, a szalag nem húzza-e le az alatta lévő festéket. Ezt majd egyszer később.

A festéshez Paashe-H légecsetet használtam.

Ez az oldal 2013 június 12.-én lett utoljára megváltoztatva.
© Erő János