Festés a légecsettel


Előkészületek

Amikor a modellt minden tekintetben alaposan előkészítettük, a festődobozt felállítottuk, a kompressszort beindítottuk és a festéket kikevertük, a gumikesztyűt felhúztuk, hozzákezdhetünk a festéshez.

Először próbafújással ellenőrizzük, hogy a festék színe és sűrűsége megfelel-e. Ehhez fújjunk egy pár foltot egy papírlapra. Ne felejtsük el, hogy a szín tekintetében ez a próba csak hozzávetőleges, hiszen a festék színe a fehér papírlapon világosabb lehet, mint a sötétebb alapszínű modellen. A próbafújással a festékszelep nyílását is beállítjuk.

A kompresszor nyomása a festék fajtájától függ. A szintetikus festékekhez kisebb, kb. 1,5-2bar-os légnyomást kell beállítanunk, a vizes higítású festékek ennél nagyobb, 2-2,5bar-os légnyomást igényelnek. Ha alkoholt is kevertünk a vizes bázisú festékhez, inkább az alsó határérték az irányadó, míg tiszta desztillált vizes higítás esetén inkább a felső. A próbafújással a beállított nyomás helyességét is ellenőrizzük. A túl kis nyomás nagyobb cseppeket eredményez és "nedvesen" fest. Egyszeres működtetésű légecsetnél, ahol a festéktartály alul helyezkedik el az is előfordulhat, hogy a festéket fel sem tudja szívni - bár ennek a jelenségnek leggyakrabban a túl sűrű festék az oka. Ha viszont túl nagy a nyomás, a festék túlságosan szétporlad és permet helyett festékködöt fúj ki a légecset. Ennek nagy része nem tapad rá a felületre, hanem eláramlik mellette. Ezt könnyen észrevehetjük abból, hogy hiába fújjuk a felületet, nem szineződik.

Elhelyezés

A festendő modellt a festéshez valamilyen módon tartani kell. Rendszerint nem csak körös-körben akarjuk fújni, de alulról és felülről is. Én a magam részéről először körbefestem alulról, aztán felülről. Ez a sorrend azért előnyös, mert a második menetben a már festett modellt, alkatrészt kell elhelyezni, ami az aljánál általában egyszerűbb, mint a már festett tetejére lerakni.

A modellt lerakhatjuk egy forgatható alapra, akár csak egy kis fadarabra, amit aztán kézzel forgatunk. A második menetben persze úgy kell alátámasztani, hogy a már festett alsó pereme ne érjen az alaphoz.

A másik módszer az lehet, ha a modellt, alkatrészt a festés során kézben tartjuk. Mivel ilyenkor a festék mindenfelé szóródik, tanácsos ehhez gumikesztyűt hordani. A megoldás nem ideális, mert egyrészt a festés hosszabb ideig is tarthat, a kezünk megmerevedik a tartás közben, másrészt nem tudjuk a kezünket 360 fokban megfordítani, tehát valamikor fogást is kell váltanunk. Láttam olyan megoldást is, ahol kifejezetten "kasztnik" festéséhez egy nagyobb, rugós facsipeszt használtak, amit a rugó kifelé szorított, ezt rakták a doboz belsejébe.

Festék fújás

A legtöbb légecsetet vagy vízszintesen, vagy enyhén lefelé irányítva kell munka közben tartani. Jó, ha az elejétől fogva hozzászokunk ahhoz - még kétszeres működtetésű légecset használata mellett is -, hogy a gomb megnyomása pillanatában sohasem irányítsuk a légecsetet a modell felé. Így kerülhetjük el azt, hogyha a légecset kifröcsköl, akkor a cseppek a modellre kerüljenek.

szóráskép Nagyobb sima felületet az ábrán enyhén eltúlzott mértékben látható egyenletes, egymással párhuzamos mozdulatokkal először egyik irány mentén majd rá keresztbe fújjuk le. Arra ügyeljünk, hogy az irányváltás a modell mellett történjék, hiszen ebben a pillanatban lelassul a kezünk mozgása és itt nagyobb mennyiséget szórnánk ki. A légecsetet kb. 15-20cm távolságban kell a felülettől tartani. Bizonyos helyzetekben elkerülhetetlen a "közel fújás", amikor csak 8-10cm távolságból fújunk. Ezt bizonyos festékek jobban tűrik, mások kevésbé. Ha híg a festék, megfolyásra hajlamos, legyünk nagyon óvatosak a közeli festésnél, mert ilyenkor folyik meg a kegkönnyebben. Ha az első festés során nem lett teljesen egyenletes a felület, az alap itt-ott átüt, nem kell különösebben törődnünk vele. A következő rétegnél mindezt korrigálhatjuk.

Nehezebb feladat az összetett modellfelületek festése. Ilyenkor nem dolgozhatunk a fent leírt nyugodt módszerességgel. A görbült felületeket a kezünkkel követni kell, a modellt alkalomadtán a másik kezünkkel fel kell venni és az egyes részleteit a légecsettel szembe forgatni.

Belső sarok szórása A legnehezebb dolgunk a belső sarkokkal van. Bármilyen irányból fújunk beléjük a légecsettel, a festék szabályosan "visszafúj" és ami a legrosszabb, a sarokban felhalmozódik a festék. Ezért fontos az, amiről a modell szétszedésénél szó volt, hogy lehetőleg az ilyen sarkokat szedjük szét festés előtt. Ha ez semmiképpen nem lehetséges, akkor a legtöbb, amit tehetünk, hogy a belső sarkokat óvatosan, kevés festék felhasználásával több irányból fújjuk úgy, hogy egy-egy fújási irány egy-egy lappal majdnem párhuzamos. Így van arra esélyünk, hogy a levegő nem szemben, hanem a harmadik él mentén oldalt távozik és a festék a sarokban nem rakódik le.

Az apró részletek festéséhez a festék mennyiségét kisebbre állítsuk be. Ezt a kétszeres működtetésű légecseten egyszerűen úgy érjük el, hogy a gombot kevésbé húzzuk hátra. Ha attól tartunk, hogy festés közben erre nem tudunk folyamatosan odafigyelni és esetleg túladagoljuk a festéket, akkor a tű szorítócsavarjával fixen is behatárolhatjuk a festék adagolást. Egyszeres működtetésű légecsetnél a szabályozócsavarral állíthatjuk ezt be, többszörös próbafújással ellenőrízve, hogy elértük-e a kívánt eredményt.

A festés befejezése

A lefestett alkatrészeket azonnal tegyük be egy dobozba és fedjük le. A por ugyanis ilyenkor ragad bele a friss festékbe. Egy pár perccel később ez már nem következik be, mert a festék hamar szárad. Ha egy színnel végeztünk és másik színre festendő alkatrészekkel akarjuk folytatni, mossuk ki a légecsetetm nehogy a benne maradt festék elszínezze a következő színt. A festés végeztével pedig azonnal lássunk hozzá a légecset kitisztításának.


left_arrow right_arrow up_arrow


Ez az oldal 2015 január 17.-én lett utóljára megváltoztatva

© Erő János